
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 1 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.012816 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 7475
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17526
Ext.Price$0.17526
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17526 | $0.17526 |
| 10 | $0.07506 | $0.75060 |
| 50 | $0.06503 | $3.25150 |
| 100 | $0.05634 | $5.63400 |
| 500 | $0.05198 | $25.99000 |
| 1000 | $0.04693 | $46.93000 |
| 3000 | $0.04205 | $126.15000 |
| 5000 | $0.03768 | $188.40000 |
| 10000 | $0.03377 | $337.70000 |
